Головна Історична довідка

PDF Друк e-mail
Написав Administrator
Понеділок, 01 серпня 2011, 14:26

Назва “Сквирщина” в різні часи несло різне навантаження у зв’язку із змінами територіально-адміністративного устрою України та історичною долею самого міста Сквири, яке переживало як часи бурхливого розвитку, так і часи великих руйнацій і занепаду.

Вперше місто з округою виділяється в окрему городову волость (уділ) в давньоруські часи, як сторожова застава на далеких південно-західних підступах до Києва.Першу документальну згадку про Сквиру зустрічаємо в грамоті князя Володимира Ольгердовича від 1390 року. Від тієї дати і веде лік місто.

В останній чверті XIV ст. у південних волостях Київського князівства формуються нові адміністративно-територіальні одиниці – повіти, що об’єднували по кілька волостей. Їх поява зумовлена необхідністю централізації управління для більш ефективної відсічі систематичним татарським нападам. Сквира стає центром великого повіту, до якого входять Триліси, Фастів та ряд інших волостей. Проте, через неодноразові татарські спустошення міста в XIV-XVI ст. воно втрачає свої адміністративні функції, які переходять до інших центрів.

Під час визвольної війни українського народу 1648-1654рр. і до 1677р. Сквира – сотенне містечко Білоцерківського, а згодом Паволоцького полку. З 80-х років XVII ст. до 1795 р. Сквира звичайне казенне містечко. В1875р. перейменоване в повітове містечко Брацлавської губернії. З 1876р. місто – центр повіту Київської губернії. Сквирщина (Сквирський повіт, що існував до 1923 р.) в цей час включав в себе не тільки територію нинішнього Сквирського району, а й ряд населених пунктів Володарського, Білоцерківського, Фастівського районів Київської області, Погребищанського району Вінницької області, Попільнянського і Ружинського районів Житомирської області.

В 1923 році утворено Сквирський район, який входив до складу Білоцерківського округу, а з 1930 року виділився у самостійний район. У 1959 році до нього була приєднана частина населених пунктів Великополовецького району.

Історія Сквирщини нерозривно пов’язана з історією українського народу. Багато визначних подій відбулося на її землях. Із Сквирщиною тісно пов’язані життя і творчість багатьох наших земляків - діячів науки, освіти, культури, охорони здоров`я, літератури і мистецтва. Життя цих людей сповнює серце земляків почуттям гордості за наш народ і вплетене безсмертним вінком у славні сторінки історії Сквирщини і нашої держави.

Останнє оновлення на Понеділок, 01 серпня 2011, 14:49