Головна Соціальна сфера Пенсійне забезпечення запобігання проявам корупції Щодо електронного декларування

Лютий 2017

Щодо електронного декларування Друк

Щодо електронного декларування
державних службовців

Відповідно до вимог пункту 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1 підпункті "а" пункту 2 частини першої статті 3 Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до пункту 2 статті 45 вказаного Закону, особи, зазначені у пункті 1 підпункті "а" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями. Відповідно до роз’яснень Рішення Національного агенства з питань запобігання корупції від 11.08.2016 року № 3, якщо суб’єкт декларування звільняється, або іншим чином припиняє діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, до подання ним щорічної декларації за попередній рік, то йому рекомендується подавати щорічну декларацію за попередній рік ( з 01 січня по 31 грудня звітного року) та окрему декларацію “перед звільненням”( з 01 січня до дня звільнення поточного року). Якщо ж суб’єкт декларування звільняється після подання щорічної декларації, то подається декларація, яка охоплює період з 01 січня поточного року до дня звільнення. Декларація суб’єкта декларування, який припиняє діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування подається не пізніше дня такого припинення.

У разі призначення особи на посаду до іншого органу шляхом переведення, подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за попереднім місцем роботи не потрібно, оскільки переведена особа звільнилася, але не припинила діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до пункту 3 статті 45 вказаного Закону особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, зобов'язані наступного року після припинення такої діяльності подавати в порядку, установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

У випадку виявлення суб'єктом декларування помилок у поданій ним декларації, протягом семи днів після подання декларації суб’єкт декларування має право подати виправлену декларацію (Закон України від 15.03.2016 року № 1022-VIII).

У разі відкриття суб’єктом декларування валютного рахунку в установі банка-нерезидента або отримання доходу на суму, яка перевищує 50 мінімальних заробітних плат, встановлених на 1 січня відповідного року, суб’єкт декларування зобов’язаний у 10-денний термін надіслати повідомлення про суттєві зміни в майновому стані до єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Звертаємо увагу, що відповідно до статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування тягне за собою штраф від 50 до 100 н.м.д.г. Неповідомлення або невчасне повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банка-нерезидента або про суттєві зміни у майновому стані тягне за собою накладення штрафу від 100до 200 н.м.д.г. Подання недостовірних відомостей у декларації тягне за собою накладення штрафу від 1000 до 2500 н.м.д.г.

Крім того, притягнення державного службовця до адміністративної відповідальності за корупційне або пов’язане з корупцією правопорушення є підставою для припинення державної служби ( частина 3 пункт 1 статі 84 Закону України «Про державну службу»).

Перевірка факту подання декларацій та повідомлення Національного агенства про випадки неподання чи несвоєчасного подання декларацій покладається на уповноважену особу з питань запобігання та виявлення коруапції та проводиться відповідно до вимог Рішення Національного агенства з питань запобігання корупції від 06.09.2016 № 19.

Невиконання законних вимог (приписів) Національного агенства з питань запобігання та виявлення корупції щодо усунення порушень законодавства про запобігання і протидію корупції, ненадання інформації, документів, а також порушення встановлених законодавством строків їх надання, надання завідомо недостовірної інформації або не в повному обсязі тягнуть за собою накладення штрафу від 100 до 250 н.м.д.г. (стаття 186-46 Кодексу України Про адміністративні правопорушення).